Головна  →  Адміністрація  →  Звітність  →  Звіт опалювальний сезон

Про підсумки проведення опалювального сезону 2014-2015 років

в Оболонському районі м.Києва

 

Відповідно до розпоряджень, прийнятих КМДА, з 1 листопада 2014 року по 8 (14) квітня 2015 року в місті Києві тривав опалювальний сезон. Координацію підготовки господарства Оболонського району до роботи в осінньо-зимовий період та робіт під час проходження його здійснював районний штаб, склад якого затверджено розпорядження Оболонської РДА.

Опалювальний сезон 2014-2015 рр. проводився в досить непростій політичній ситуації в суспільстві та в паливно-енергетичному комплексі, в умовах обмеженого газопостачання. Реально оцінюючи загрозу можливого припинення або обмеження електропостачання, штаб з підготовки до зими тісно співпрацював з комісією ТЕП та НС. Першочерговим завданням ставилось запобігання виникнення надзвичайних ситуацій, в т.ч. пов’язаних з можливим тимчасовим відключенням електроенергії, а також забезпечення заходів, що мінімізують негативні наслідки, якщо б така ситуація виникла. 

ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ

Одне із питань для спільного розгляду – питання, пов’язані з аварійним відключенням об’єктів електропостачання. На спільному засіданні комісії ТЕП та НС та штабу з питань підготовки та проходження опалювального сезону до відома керівників підприємств, установ та організацій району доведено інформацію щодо ситуації, яка на той час склалася в паливно-енергетичному комплексі щодо можливого тимчасового припинення електропостачання окремих об’єктів. Оперативний черговий адміністрації, при отриманні інформації щодо відключення електропостачання, забезпечений контактами служб для термінового їх інформування. На спільному засіданні, з врахуванням побажань керівників підприємств щодо оперативного інформування їх для вжиття підготовчих заходів і мінімізації негативних впливів від раптового відключення, по кожному з напрямків господарства району було напрацьовано схеми оперативного оповіщення при надходженні відповідного сигналу. Відповідні підрозділи житлово-комунальних підприємств були проінструктовані щодо порядку дій для недопущення розмороження систем теплопостачання при відключенні електроенергії при низьких температурах повітря. Одночасно були розроблені пам’ятки для мешканців житлових будинків з правилами поводження у випадках припинення електропостачання.

В цілому ж в Оболонському районі, за інформацією РКМ «Північний», було виконано капітальний ремонт 31 об’єкта, поточний ремонт 14 об’єктів, проведено заміну 16,3 км електрокабелю КЛ-10 кВ та 1,380 км – 0,4 кВ.

В житловому фонді в рамках загальноміської програми ремонту житлового фонду (згідно з розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 09.09.2014 №1000) виконано капітальний ремонт 53-х електрощитових  у 51-му будинку.

ТЕПЛОПОСТАЧАННЯ

Теплопостачання житлових будинків та об’єктів соціально-культурного призначення Оболонського району здійснювалось від ТЕЦ-6 та СТ-2, а також від власних джерел теплопостачання (19 котелень, 3 з них - відомчі) по теплових магістральних та розподільчих мережах через 180 бойлерних.

В рамках підготовки теплового господарства до зимового періоду підрозділами ПАТ «Київенерго» проведено реконструкцію:

теплової мережі від котельні Вишгородська на ділянці від теплової камери (ТК) 316 до ТК 319, від ТК 319 до ТК 404 на вулицях Полупанова та Макіївській (розпорядження КМДА від 04.04.2014 №369);

центральних теплових пунктів №411 (вул. Тимошенка, 18) та №410 (просп. Оболонський, 22-А) з повною заміною теплових розподільчих мереж до 6-ти житлових будинків;

завершено реконструкцію тепломагістралі №6 від ТК 639 до ТК 639/15 на вулиці Попова (розпорядження КМДА від 04.04.2014 №373).

В рамках загальноміських програм ремонту житлового фонду (розпорядження КМДА від 25.04.2014 № 491 та від 24.06.2014 № 795) проведено заміну внутрішньо будинкових інженерних мереж в 9-ти житлових будинках. За рахунок коштів, що сплачують мешканці, проведено поточний ремонт мереж у  435-ти  ж/б.

Найбільше проблем виникало під час підключення об’єктів до теплоносія. Значна зношеність тепломереж, по яких постачається теплоносій до об’єктів Оболонського району, тривалий період, протягом якого по них не проводилось теплопостачання, призвели до надзвичайно великої кількості поривів тепломереж під час запуску опалення. Всього за період з 22 жовтня по 01 листопада усунено 62 пошкодження. 147 житлових будинків були підключені до теплопостачання зі значним запізненням. Під час опалювального періоду – з 01.11.2014 по 8.04.2015 - мали місце 330 пошкоджень тепломереж (з них 178 – ЦО та 152 - ГВП).  Такий стан справ призвів до  зростання напруги серед споживачів послуги теплопостачання – мешканців Оболонського району. Всього станом з 22 жовтня по 01 листопада до КБУ контактного центру міста Києва надійшло біля 3000 звернень від мешканців з наріканням на відсутність опалення. За  опалювальний період (01.11.14 – 14.04.15) - 1218 звернень на відсутність опалення, 726 – на незадовільну температуру опалення, 713 – відсутність опалення по окремих стояках, 325 – на відключення ж/б від електропостачання, 85 – на перебої електропостачання. Одночасно, після виконання ремонтних робіт на інженерних мережах невідновленими залишилось 86 розриттів. 

Значною проблемою, що створює велику напругу серед споживачів житлово-комунальних послуг, залишається кількість пошкоджених циркуляційних мереж гарячого водопостачання (ГВП). Станом на 28.04.2015 в Оболонському районі майже 200 житлових будинків забезпечуються гарячою водою неналежної температури в зв’язку з пошкодженими циркуляційними трубопроводами. ПАТ «Київенерго», як балансоутримувач мереж, посилається на відсутність коштів для ремонту та зазначає, що затверджена Програма відновлення циркуляційних систем ГВП сьогодні не виконується. Враховуючи, що ця проблема викликає загострення соціальної напруги, її також необхідно вирішувати постійно.

 

ТЕПЛОЗБЕРЕЖЕННЯ

Забезпечення теплом будівель соціальної сфери, житлових будинків – це одне із першочергових завдань при підготовці до зими, але не менше важливим є  збереження тепла в будівлях. Саме на виконання цього завдання націлював районний штаб роботу балансоутримувачів будівель.

Під час підготовки до опалювального сезону 2014-2015років в житлових будинках житлово-комунальними підприємствами:

- проведено ремонт віконних рам та засклення вікон на сходових клітинах в 625 будинках;

- відновлено опалення сходових клітин в 35 будинках;

- проведено утеплення 8700 м2 квартир зі сторони сходових клітин;

- проведено наріжне утеплення 207 м2 квартир в 6 будинках;

- виконано частковий ремонт покрівель 163 ж/б (4220,5 м2);

- виконано частковий ремонт стиків стінових панелей в 12 ж/б (1191,2 пог.м);

- виконано капітальний ремонт покрівель у 24-х ж/б;

- виконано капітальний ремонт фасадів 4-х ж/б.

Всі перелічені заходи є незначними і не задовольняють сьогодні потребу теплозбереження. Житловий фонд в Оболонському районі будувався в ті часи, коли основна увага приділялась нарощенню об’ємів будівництва житла, щоб будь-яким способом реалізувати тезу про надання кожній радянській сім’ї окремої квартири. Тому будівельна  наука і проектний комплекс орієнтувались на скорочення термінів будівництва (не випадково великий розвиток в Україні отримало великопанельне домобудівництво), а також скорочення його вартості і матеріалоємності. Питаннями енергоефективності будівель, при копієчній вартості енергоресурсів, ніхто і не думав займатися. Сьогодні ситуація кардинально змінилась. Вартість енергоресурсів дуже висока, а житловий фонд споживає їх в необґрунтовано великій кількості. Єдиний вихід з такої ситуації – проведення масової термомодернізації існуючого житлового фонду.

Що таке термомодернизація споруд?

Поняття комплексної або повної термомодернизації споруд включає виконання низки обов’язкових заходів:

  1. утепленння огороджуючих конструкцій (зовнішніх стін, горищних перекриттів, перекриттів над внутрішньо будинковими  проїздами і т.п.);
  2. заміну застарілих вікон і вхідних дверей на енергоефективні;
  3. установку індивідуальних теплових пунктів з погодним регулюванням і загальнобудинковими лічильниками теплової енергії на теплових вводах в будівлі;
  4. модернізацію внутрішньобудинкових мереж опалення і гарячого водопостачання. Особливу увагу при цьому слід звернути на необхідність балансування системи опалення для того, щоб теплоносій з однаковими параметрами надходив на всі опалювальні прилади в будівлі;
  5. установку радіаторних термостатів на всі опалювальні прилади в будівлі;
  6. організацію поквартирного обліку спожитої теплової енергії.

Розуміння необхідності такого шляху в Україні присутнє з перших років незалежності. Але за 20 років термомодернізація житлового фонду не стала масовим явищем, а носить епізодичний характер. В основному, термомодернізація окремих об’єктів реалізується за так званими «пілотними проектами». Рішенням Київської міської ради від 26.12.2014 року № 865/865 затверджено Положення про конкурс проектів з реалізації енергоефективних заходів у житлових будинках м.Києва, в яких створені ОСББ, а також у кооперативних будинках. При проведенні в рамках Дня Європи в Україні інформаційної компанії щодо впровадження енергоефективних заходів та права власності в багатоквартирних будинках (Оболонський район – 20 травня) будуть оголошені перші результати проведеного в м.Києві конкурсу. Разом з тим, на ім’я голови Оболонської РДА надійшла пропозиція від голови комісії з розвитку енергетики та енергозбереження Українського союзу промисловців та підприємців щодо проведення 29 квітня 2015 року в районі, в зв’язку з прийняттям Постанови КМУ № 177 від 08.04.2015 щодо виділення коштів на компенсацію впровадження енергозберігаючих заходів для ЖБК і ОСББ та населення, наради для розгляду питань, що пов’язані із запровадженням енергоефективних заходів в будівлях ЖБК/ОСББ Оболонського району.

Наразі, за одним із напрямків термомодернізації робота частково проводиться – це оснащення житлових будинків засобами обліку теплової енергії.

В 2014 році:

- комунальним підприємством “Група впровадження проекту з енергозбереження в адміністративних і громадських будівлях міста Києва”  в 21 житловому будинку встановлено 22 тепловодолічильники разом з програмно-апаратною частиною диспетчеризації (відповідно до розпорядження Київської міської державної адміністрації від 28.11.2014    № 1395).  Комунальними підприємствами по утриманню житлового фонду підписано Акти вводу теплолічильників в експлуатацію та передачі їх на комерційний облік ПАТ «Київенерго».

- ПАТ «Київенерго» в 28 будинках встановлено 13 будинкових лічильників на опалення та 33 лічильники гарячого водопостачання (згідно Інвестиційної програми СВП «Київські теплові мережі» ПАТ «Київенерго»);

- ТОВ "Будтехносервіс" в 9 будинках встановлено будинкові лічильники на опалення (за кошти комунальних підприємств по утриманню житлового фонду). На сьогодні лічильники у 8-ми будинках введені в експлуатацію та передані на комерційний облік ПАТ «Київенерго». По 1-му будинку роботи по введенню в експлуатацію та переведення лічильника на комерційний облік продовжуються.

По завершенні робіт із встановлення лічильників комунальними підприємствами по утриманню житлового фонду сумісно з виконавцями складено акти про фіксацію їх встановлення. 

В 2015 році:

- розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 31.03.2015 № 273 передбачено встановлення в житлових будинках 155-ти теплолічильників разом з програмно-апаратною частиною диспетчеризації. Замовником робіт визначено комунальне підприємство “Група впровадження проекту з енергозбереження в адміністративних і громадських будівлях міста Києва”;

- планується встановлення 136 вузлів обліку теплової енергії за інвестиційною Програмою ПАТ «Київенерго».

Таким чином, на сьогодні 199 ж/б обладнано лічильниками ЦО, 236 - лічильниками ГВП і 19 будинків лічильниками, які обліковують теплову енергію, що використовується для ЦО і ГВП. Останні є проблемою, оскільки відсутня методика розподілу показників таких загально будинкових приладів обліку. В грудні 2014 року ПАТ «Київенерго» прийнято рішення про самостійне проведення такого розподілу. З даного приводу від мешканців таких житлових будинків поступають численні нарікання на недостовірність таких нарахувань.

Ще одна особливість опалювального сезону 2014-2015рр., що це перший сезон, коли, в зв’язку із змінами в законодавстві (Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення розрахунків за енергоносії», який набрав чинності 26 квітня 2014 року), в м.Києві:

1) офіційний статус отримала комунальна послуга «гаряча вода»,

2) виконавцем цієї послуги для наших споживачів, як і послуги з централізованого опалення, визначено ПАТ «Київенерго» (до набрання чинності Закону функції виконавців послуг виконували житлово-експлуатаційні організації).

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 18.06.2014 № 756  підвищені тарифи на комунальні послуги з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води, що надаються населенню ПАТ «Київенерго», як виконавцем послуг. Тарифи на послугу централізоване гаряче водопостачання введено в дію з 1 липня 2014 року. Платежі населення за централізоване опалення з серпня 2014 року включно нараховуються лише за опалювальний період.

З метою впровадження змін в систему надання житлово-комунальних послуг в зв’язку з прийняттям вищезазначеного Закону, наказом Департаменту ЖКІ було створено робочу групу, за участю представників всіх районів, по впровадженню змін в систему надання житлово-комунальних послуг.

Незважаючи на не дуже оптимістичні прогнози напередодні опалювального сезону, особливих «теплових» проблем під час його проходження в господарстві Оболонського району не виникало, пройшов він стабільно, без суттєвих аварійних ситуацій. Всього до експлуатації в зимовий період в Оболонському районі було підготовлено  1728 споживачів, з них 818 житлових будинків, 41 лікувальних закладів (з них 9 в оперативному управлінні РДА), 126  закладів освіти (109 в оперативному управлінні РДА), 743 адмінбудівлі.

В цілому всі заявки відпрацьовувались в максимально стислі терміни і, завдяки узгодженій, оперативній роботі районних підрозділів та підрозділів ПАТ «Київенерго», тривалих відключень як тепло-, так і електропостачання не було.     

Версiя для друку